Ortodonti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

ortodonti-sıkca-sorulan-sorular1.    Tedavi ne kadar sürüyor?
Ortodonti tedavilerin süresi ortalama 1,5-2 yıl sürmektedir. Bunun yanında 3-6 aylık daha kısa tedavilerde uygulanmaktadır.
2.    Teller takılırken ağrı hissedecek miyim?
Diş tellerinin takıldığı seans herhangi bir ağrı olmamaktadır. Yapıştırma sırasında dişlerin uyuşturulmasına gerek yoktur. En fazla 30 dk sonunda işlem bitmektedir.
3.    Diş telleri takıldıktan sonra ağrı hissedecek miyim?
 Diş telleri takıldıktan yanak ve dudakların iç tarafında hafif kızarıklar olabilmektedir. Hekiminizin size verdiği koruyucu bazı maddelerle bu rahatsızlıklar en aza indirgenmektedir. Dişler hareket ettiği için dişlerinizde sallanma hissi oluşacaktır fakat tüm bunlar 1 hafta içinde azalarak bitecektir.
4.    Tedavide kullanılan malzemeler nasıldır?
Ortodonti kullanılan malzemeler genelde metal ya da şeffaf olabilmektedir. Hastanın tercihine göre daha az belli olan şeffaf braketler ve teller kullanılmaktadır. Yine tercihe göre bu braketler dişlerin arkasına da yapıştırılabilmektedir.
5.    Ortalama tedavi ücreti nedir?
Ortodonti tedavilerde ücret vakaların zorluğuna, tedavi süresine ve kullanılan malzemeye göre değişmektedir. Dişlerin arkasından uygulanan tedaviler daha maliyetli olmaktadır.
6.    Tedavi süresince hangi aralıklarla gelmek zorundayım?
Rutin ortodontik kontroller 4-6 hafta arasında yapılmaktadır. Bunun dışında bir problem olduğunda ortodontostinize gitmeniz yeterlidir.
7.    Tedavi boyunca nelere dikkat etmeliyim?
Ortodontik tedavinin başarısı hekime bağlı olduğu kadar hastaya da bağımlı bir tedavidir. Hastaların tedavi boyunca diş fırçalamasına ve yeme alışkanlıklarına dikkat etmesi gereklidir. Tedavi boyunca set gıdalardan uzak durulmalı, asitli gıdalar çok tüketilmemeli ve günde en az 3 kez diş fırçalama alışkanlığımız olmalıdır.
8.    Tedavi sonrası dişlerim eski haline döner mi?
Ortodonti hastalarının şu anda en büyük problemi dişlerinin eski haline dönmesidir. Bunun temelde iki nedeni vardır. Ya hekimin gerekli önlemleri almaması ya da hastanın tedavi bittikten sonra kullanması gerektiği apareyleri düzenli takmamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden tedaviniz bittikten sonra hekimizin sizi mutlaka belli periyotlarda görmesi gerekmektedir.
 

Bir önceki yazımız olan Dişler Nasıl Hareket Eder ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.