Sağlam Dişler İçin Porselen Diş Yapımı

Porsenel DişGünümüzde çoğu kişi sağlam ve beyaz dişlere sahip olmak için porselen diş yapımı yolunu tercih etmektedir. Porseleni oluşturan ana maddeler içinde kuartz, kaolin ve feldspar bulunmaktadır. Killi topraktan yapılmış maddeler sınıfında yer almaktadır. Porselen diş hekimliğinde diş yapımı, kaplama, dolgu, protez, tel ve bağlantı aparatlarında kullanılmaktadır. Porselen dişler farklı altyapılardan destek alır. Bu altyapılar;

  • Mika,
  • Platin foli,
  • Elektroforetik altın,
  • Kıymetsiz metal alaşımlar,
  • Kıymetli metal alaşımlar,
  • İnfiltre cam seramikler,
  • Cam seramikler,
  • Polikristalin seramikler gibi çeşitlerden oluşmaktadır.

Diş hekimliğinde genel olarak metal altyapı kullanılanlara metal-seramik, diğerlerine ise metalsiz ya da tam porselen denilmektedir. Bu altyapı maddeleri ağız içinde yüksek uyum sağlarlar. Bu sayede porselen dişler hastalara sorunsuz bir şekilde uygulanabilmektedir.

Porselen Diş Yapımı İle Bembeyaz Dişler

Uzun yıllar boyunca çürümeler ve sararmalar gibi etkilerden dolayı estetik görüntüsünü kaybeden dişler yerine porselen diş yapımı sayesinde yeniden bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Porselen diş uygulamasında sağlamlığını ve ısırma yetisini kaybeden dişler porselen ile kaplanarak tekrar eski haline getirilmeye çalışılır. Porselen yaprak uygulaması veya porselen diş takılması gibi iki farklı uygulama ile işlem gerçekleştirilir. Yaprak uygulamasında sağlam dişler porselen ile kaplanarak korunur ve dişlerde küçülme olmaz. Porselen diş takılmasında eğer dişler çürümüş ve sağlam değilse çekilerek yerlerine sağlam porselen dişler takılır.

Porselen Diş Yapımı Ne Faydalar Sağlar?

Bembeyaz ve sapasağlam dişler için porselen diş yapımı birçok hasta tarafından tercih edilmektedir. Porselen dişler doğal görünümleri sayesinde diğer dişleriniz ile uyum sağlarlar. Porselen dişlerde normal dişlerde yaşanılan çay, kahve, sigara gibi maddelerin sık kullanılmasından dolayı sararma problemleri yaşanmaz. Porselen dişler sadece uzman hekimler tarafından güvenli olarak yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan Hızlıca Diş Beyazlatma Tedavisi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.