Zirkonyum Diş Kaplama Avantajları

Dişler kişilerin hem dış görünüşünde hem de iç dünyasında psikolojik değişimlere yol açar. Düzgün ve orantılı diş sahibi kişilerin, çarpık diş sahiplerine göre gülümsemekten çekinmediği, daha rahat ağız hareketlerini sergiledikleri bilinir. Dişlerinizde çarpıklık söz konusu ve siz bundan rahatsızlık duyuyorsanız, zirkonyum diş kaplama işlemi yaptırabilirsiniz. Zirkonyum diş kaplama avantajları kişiye göre değişmektedir.

Zirkonyum Nedir?

Zirkonyum, diş kaplamada kullanılan bir çeşit element ve çok sert yapıda metaldir. Kendi aralarında iki çeşit zirkonyum söz konusudur. Katı zirkonyum ve yüksek saydam zirkonyum. İkisi arasındaki fark, birinin doğal dişler ile birebir uyumu, diğerinin ise daha dolgun ve sert bir yüzeye sahip olması. Yarı yüksek saydam zirkonyumlar ön dişler için daha uygundur. Doğallığı ve uyumluluğu ile ağız yapısında sıkça kullanılır. Zirkonyum üzerine porselen kaplama yapılarak diş yapısı elde edilir. Sağlığı tehdit edecek herhangi bir unsur da içermez. Damak yapısına da uyumludur. Porselen altında sert bir cismin oluşu çiğnemenizde de kolaylık sağlar.

Zirkonyum Dişin Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum dişler doğru kullanıldığı takdirde uzun yıllar kullanım sağlar. Zirkonyum kaplamalarda renk değişimi söz konusu değildir. İlk takıldığı günkü gibi parlaklığını korumaya devam eder. Bu dişler bilgisayar desteği ile yapılır. Böylece hem hasta memnuniyeti hem de hatanın sıfıra indirgenmesi sağlanır. İlerleyen yaşlarda diş eti çekilmesi yaşanması sonrasında doktorunuza başvurmanız gerebilir. Sert yapısı ile ağız içerisinde her noktada rahatlıkla kullanılabilir. Usta bir doktor elinden çıkmış zirkonyum diş, doğal dişten ayırt edilmemelidir. Metal olması ağır olması anlamına da gelmez. Bu dişler hem hafif hem de serttir. Uzun yıllar kullanılması açısında da hastalara ömürlük hizmet sunar.

Zirkonyum Alerji Yapar Mı?

Zirkonyum ’un bir diğer özelliği de alerji reaksiyon göstermemesidir. Ağzı yapısına uyum sağlayarak damak, dil ve diş eti noktalarına uyum sağlar. Sıcak ve soğuğa da dayanıklı olması kişilerin zirkonyum diş yaptırma sebeplerinden biridir. Yediğiniz gıdalarda tat değişikliğine, sigara, çay ve asitli içecekler gibi leke bırakma olasılığı yüksek içecekler üzerinde de olumlu sonuçlar verir. Bunların yanı sıra ağız kokusuyla da baş etmiş olursunuz.

 

Bir önceki yazımız olan Kanal Tedavisi Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


YORUMLAR