Zirkonyum Diş Ne Demek?

Zirkonyum metal özellik gösteren bir elementtir. Diş hekimliği alanında görülen yenilikler sayesinde diş kaplamaları için günümüzde zirkonyum tercih edilmektedir. Önceleri porselen kaplama kullanılarak diş tedavisi yapılırken son yıllarda zirkonyum diş kaplamasının kullanımı artmaya başlamıştır. Diş tedavisi sırasında ilk kez bu kaplama ile karşılaşan hastalar zirkonyum diş ne demek diye merak etmektedirler. Zirkonyum günümüz diş hekimliği dünyasında porselen yerine geçmekte olan bir kaplama maddesidir. Porselene göre daha doğal bir diş görünümü veren zirkonyum birçok diş hekimi tarafından tercih edilen bir kaplama yöntemidir.

Zirkonyum Diş Ne Demek Ve Faydaları Nelerdir

Diş kaplamaları genelde metal destekli ve metal desteksiz olarak ana iki grupta incelenebilir. Metal desteksiz grupta olan ve porselen diş kaplaması yerine kullanılmaya başlanan zirkonyum dişe doğal bir görünüm vermek için sıklıkla tercih edilen bir kaplamadır. Dişlerini kaplatmak isteyen ve zirkonyum diş ne demek diye merak eden hastalar aynı zamanda bu kaplamanın faydalarını da merak ederler. Bu kaplama porselen kaplamanın aksine koyu renkte değildir ve diş etinin çevresinden siyah bir yansımaya neden olmaz. Bunun yanında zirkonyum porselene oranla diş etleri ile daha çok uyum gösteren bir kaplamadır.

Zirkonyum Diş Ne Demek Ve Hangi Durumda Gerekir

Zirkonyum kaplama maddesi doğal diş renginde olduğu için porselenin yerine kullanılır. Diş kaplamaları çeşitli nedenlerden yapılabilir. Diş kayıplarında ya da diş bozukluklarında kullanılabilir. Dişlerini kaplatmak durumunda kalan birçok hasta zirkonyum diş ne demek diye merak edebilirler. Zirkonyum kaplama sırasında porselenden farklı olarak diş kalıbının alınması için silikon kalıplar değil bilgisayarlı tarama yöntemleri kullanılır. Bu nedenle zirkonyum kaplamalar birçok diş hekimi tarafından tercih edilir.

Bir önceki yazımız olan Diş Kaplama Porselen başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


YORUMLAR