Zirkonyum Diş Tedavisi

Zirkonyum diş tedavisi yöntemi son dönemlerde yaygınlaşan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada ağız içi bölgesinde özellikle de ağız içindeki ön bölgelerde meydana gelen yapısal bozuklukların tedavisinde zirkonyum diş tedavisi yöntemi uygulanmaktadır. Esasında dişlerin estetik açıdan güzel bir görünüm kazanması amacıyla uygulanabilen bir yöntem olarak karşımıza çıkan zirkonyum tedavisi, diş estetiğine önem veren bireylerin sıklıkla tercih ettiği bir diş tedavisi yöntemidir. Bu noktada esasında zirkonyum malzemesinin kullanılmasından çok önceleri uygulanmaya başlayan metal destekli porselenlerin ışık geçirgenliğinin olmaması gibi hususlardan ötürü zirkonyumlu diş tedavisi uygulamasına geçilmiş durumdadır.

Zirkonyum Diş Tedavisinin Olumlu Yönleri

Zirkonyum diş tedavisi muadili olan tedavilere göre çok daha kaliteli ve etkili bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tedavi sonrasında özellikle dişlerin doğal bir görünümü kazanarak beyazlaşması sonucu zirkonyumlu diş tedavi yönteminin başarılı bir tedavi yöntemi olduğunun kanıtı niteliğindedir. Diğer yöntemler çoğu zaman diş sağlığı sorunu yaşayan bireylerde alerjik vakalara neden olabilmektedir. Oysa zirkonyumlu diş tedavi yönteminde alerjik vakalara hemen hemen hiç rastlanmamaktadır. Bunun yanı sıra zirkonyum diş tedavisinin muadili olan tedavi yöntemlerinde diş etlerinde bir grileşme söz konusu olmaktadır.

Ülkemizde Zirkonyumlu Diş Tedavi Yönteminin Uygulanması

Zirkonyumlu diş tedavisi yöntemi son zamanlarda ülkemizde de etkin bir şekilde uygulanmaya konmuştur. Zirkonyumlu diş tedavi yönteminin oldukça başarılı sonuçlar sağlamasının doğal sonucu olarak hem diş eti rahatsızlıkları yaşayanlar hem de diş hekimleri tarafından zirkonyumlu diş tedavisi yöntemi tercih edilir olmaktadır. Ayrıca zirkonyumlu diş tedavisinin uygulamasının pratik olması ve uygulama sonuçlarının başarı ortalamasının oldukça yüksek olması tercih edilmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra zirkonyumlu diş tedavisi son zamanlarda uygun fiyat aralıklarına çekilmeye başlanmıştır. Bu durumda bu tedavi yönteminin yaygınlaşmasında etkili olmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Avantajları

Zirkonyum metal özellik gösteren bir elementtir. Diş hekimliği alanında görülen yenilikler sayesinde diş kaplamaları için günümüzde zirkonyum tercih edilmektedir. Önceleri porselen kaplama kullanılarak diş tedavisi yapılırken son yıllarda zirkonyum diş kaplamasının kullanımı artmaya başlamıştır. Diş tedavisi sırasında ilk kez bu kaplama ile karşılaşan hastalar zirkonyum diş ne demek diye merak etmektedirler. Zirkonyum günümüz diş hekimliği dünyasında porselen yerine geçmekte olan bir kaplama maddesidir. Porselene göre daha doğal bir diş görünümü veren zirkonyum birçok diş hekimi tarafından tercih edilen bir kaplama yöntemidir.

Zirkonyum Diş Tedavisi Faydaları Nelerdir

Diş kaplamaları genelde metal destekli ve metal desteksiz olarak ana iki grupta incelenebilir. Metal desteksiz grupta olan ve porselen diş kaplaması yerine kullanılmaya başlanan zirkonyum dişe doğal bir görünüm vermek için sıklıkla tercih edilen bir kaplamadır. Dişlerini kaplatmak isteyen ve zirkonyum diş ne demek diye merak eden hastalar aynı zamanda bu kaplamanın faydalarını da merak ederler. Bu kaplama porselen kaplamanın aksine koyu renkte değildir ve diş etinin çevresinden siyah bir yansımaya neden olmaz. Bunun yanında zirkonyum porselene oranla diş etleri ile daha çok uyum gösteren bir kaplamadır.

Zirkonyum Diş Tedavisi Hangi Durumlarda Gerekir

Zirkonyum kaplama maddesi doğal diş renginde olduğu için porselenin yerine kullanılır. Diş kaplamaları çeşitli nedenlerden yapılabilir. Diş kayıplarında ya da diş bozukluklarında kullanılabilir. Dişlerini kaplatmak durumunda kalan birçok hasta zirkonyum diş ne demek diye merak edebilirler. Zirkonyum kaplama sırasında porselenden farklı olarak diş kalıbının alınması için silikon kalıplar değil bilgisayarlı tarama yöntemleri kullanılır. Bu nedenle zirkonyum kaplamalar birçok diş hekimi tarafından tercih edilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Ne Kadar Sürer ve Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş kaplam ne kadar sürer,   bunu uzman doktorlar dişinizin durumuna ve sorunlarına ve kaplama sırasında gerecek provaya göre değişkenlik göstermektedir. Çünkü zirkonyum diş kaplama bir dizi işlemlerden geçer. Diş kaplama uzman hekimini dişlerinizin muayene etmesi ile başlar.  Muayene işleminden sonra çeşitli yöntemler ile dişinizin ve ağzınızın ölçüsünü alır.  Ölçüler laboratuvarlara gönderilerek özel teknikler ile zirkonyum adıverilen maddeden dişlerinize özel kaplama hazırlanır.  Hazırlanan kaplamanın dişinize yapıştırılmaya hazır hale geldiğinde dişinize zirkonyum kaplama yapmaya başlanır.  Bu aşamada dişleriniz zirkonyum kılıfları geçebilecek kadar küçültülür ve dişinizüzerinde ufak tefek deformeler yapılır. Bunu amacı ise kaplamanın dişinize yapışmasını sağlayan sıvının dişinize iyi tutması içindir.  Deforme sonrasında kaplamayı yapıştıracak sıvı dişlerinize sürüler ve zirkonyum kılıfı dişlerinize tutturulur ve yeniden üzerine sıvı sürülerek zirkonyum kaplamalar yerleştirilerek uygulama tamamlanır.  Zirkonyum diş kaplama konusunda gerekli ve yeterli bilgilere sahip olmak için sağlık merkezimizden randevu alıp, gerekli diş muayeneleri olduktan sonra sağlık personellerimizin uygun gördüğü diş kaplamaları dişlerinize uygun fiyatlara yaptırtabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama Ne Kadar Sürer ve Uzun Ömürlü Müdür?

Zirkonyum diş kaplama ne kadarsürer, konusu kadar bu kaplamanın kullanım ömrü de çok önemlidir.   Her ne kadar zirkonyum kaplamada uygulamayı yapacak hekim, tedaviyi kalıcı olarak hedeflese de,  bazı çeşitli etkenlerden dolayı zirkonyum kaplamalar dişlerden kayar ya da şekil değiştirebilirler.   Zirkonyum kaplamaları hasara uğratacak nedenlerin başında dişlere zarar verecek vuruk ya da kazaları,  ortodontik hastalıklar başta gelmektedir.  Böyle olası durumlarda kaplamalar yenilebilir ya da dişlerinize zarar vermeden kaplamalar kesilerek çıkartılır.  Ağız ve dişinizin ölçüsü yeniden alınarak isteğiniz doğrultusunda yeniden zirkonyum diş kaplama uygulaması yapılır. Bunun dışında zirkonyum diş kaplamalar uzun ömürle ve kullanışlıdırlar.

Zirkonyum Diş Fiyatları 2017 Neye Göre Farklılık Gösterir?

Zirkonyum kaplamada ağız içi ölçüsü ve uygulama yapılacak alanın ölçüsü hatasız biçimde hesaplanır. Zirkonyum kaplama uygulaması ağız içine mükemmel biçimde yerleştirilir. Ölçümleme, üretim ve uygulama aşamaları yaklaşık 24 saat gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanır. Böylece kişiler, günlük hayatlarına kusursuzca dönme şansı elde eder, rahat ve kolay biçimde yeme alışkanlıklarına devam edebilirler. Uygulama sonrası da özgürce gülümseyebilirler. Zirkonyum diş fiyatları 2017, kişiye uygulanacak tedavi süresi, diş büyüklüğü gibi etkenlerle bağlantılıdır. En kesin sonucu verecek olan diş hekimidir.

Zirkonyum Diş Uygulamasının Maliyeti

Olumsuz bir özelliği olmayan bu kaplama konusunda zirkonyum diş fiyatları 2019 en fazla merak edilen konu olmayı sürdürmektedir. Dişlere yapılacak bu uygulama için dişlerdeki durum oldukça önemlidir. Önceden bir muayene yapılarak dişlerin durumunun bilinmesi ile zirkonyum diş kaplama uygulaması konusunda bir maliyet hesabı yapılabilmektedir. Bu uygulamanın sorunsuz olması konusunda protezler konusunda deneyimli bir diş hekimi ile ve diş hastanesi ile görüşülmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde uygulamanın sorunsuz olması sağlanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hızlıca Diş Beyazlatma Tedavisi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.