Azot Protoksit (Bilinçli Sedasyon) Nasıl Yapılır?

Azot Protoksit (Bilinçli Sedasyon) Nasıl Yapılır?

Azot Protoksit (Bilinçli Sedasyon)

Birçok kişi, sadece diş hekimi korkusu yüzünden diş tedavilerini yaptırmaktan çekinmekte ve diş sorunlarını erteleyerek daha ciddi ağız-diş sağlığı sorunları ile uğraşmak zorunda kalmaktadır. Diş hekimliği tedavilerinden korkan kişiler diş hekimi koltuğunda genellikle gergin, korkulu ve aşırı derecede endişelidirler. Bu durum hem onlar hem de tedaviyi yapacak diş hekimi için bir dezavantajdır. Tüm dünyada endişeli ve korkan hastalar için uygulanmakta olan “Bilinçli Sedasyon” etkin bir yöntemdir.

Azot-Protoksit nedir?

Halk arasında “Gülme Gazı” olarak bilininen Azot-protoksit, nitröz oksid ve oksijen (N20/02) gazlarının karışımıdır. Bu karışım solunduğunda, akciğerler tarafından emilir ve sakinleştirici etkisini gösterir. Gaz kesildiğinde ve normal nefes alınmaya başladığında etkisi derhal ortadan kalkar. Bu hızlı etki ve bu etkinin gaz kesildiğinde çabuk ortadan kalkması, azot-protoksitin en avantajlı özelliklerinden birisidir.Uygulama esnasında bilinciniz açık olarak diş tedavilerinizi rahat bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Uygulama esnasında kendinizi nasıl hissedeceksiniz?

“Azot-Protoksit” uygulanırken hoş ve güzel aromalı bir koku hissedecek ve ve nefes almaya devam ettikçe rahatlamaya başlayacaksınız. Bu rahatlama kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel olarak; parmak uçlarınızda, ellerinizde ve bacaklarınızda karıncalanma, ağız çevresinde uyuşukluk ve tüm bedeninizde genel bir rahatlama hissedeceksiniz. Hissedeceğiniz bu olumlu değişim, diş tedavilerini daha kolay yaptırmanızı ve tedavi süresünce diş hekimine yardımcı olmanızı sağlayacaktır.

Azot-Protoksit Ne Kadar Güvenli?

Diş hekimliğinde kullanılan tüm sakinleştirici ilaçlardan (hatta lokal anesteziklerden) daha güvenli bir uygulamadır. Azot-Protoksit, vücut tarafından çok iyi tolere edilen ve kolayca vücuttan atılan bir ilaçtır. Tüm bu uygulamalarda bilinciniz açık olacak, konuşabilecek, yutkunabilecek ve rahatlıkla nefes alabileceksiniz. Azot-Protoksit kesildiği anda, herhangi bir kişinin refakat etmesine gerek kalmaksızın evinize yada işinize gidebileceksiniz.

Azot-Protoksit uygulaması öncesi yapılacak herhangi bir uyarı/önlem var mı?

• Diş hekimi randevunuza çok tok ya da çok aç karına gelmeyiniz. İşlemden 2-3 saat öncesinde sindirimi kolay gıdalar almanız, diş tedavileriniz esnasında daha rahat etmenizi sağlayacaktır. • Diş hekiminize üst solunum yolu ile ilgili herhangi bir sorununuz olup olmadığı veya burundan nefes almakla ilgili bir probleminiz olup olmadığını belirtiniz. • Bugüne kadar geçirmiş olduğunuz ameliyatlarla ilgili (göz operasyonları dahil) diş hekiminize detaylı bilgi veriniz. • Diş hekiminize kullandığınız ilaçlar ve mevcut sağlık sorunlarınız ile ilgili bilgileri detaylı olarak veriniz.

Çocuklar için

Birçok çocuk diş hekimi koltuğunda uyumlu, sakin ve kendinden emin bir şekilde oturup tedavilerini yaptırabilir. Bunun asıl sebebi Pedodontistlerin (Çocuk Diş Hekimi) çocukların ağız-diş sağlığı sorunları tedavisinde uzmanlaşmış olmaları ve çocuklara diş tedavileri sırasında özel yaklaşımlar uygulamalarından dolayıdır. Ayrıca, klinik dizaynı ve personelin olumlu yaklaşımları da çocukların pedodonti diş kliniklerinde kendilerini iyi hissetmelerini ve kendilerine güvenmelerini sağlayan diğer olumlu faktörlerdir.Fakat konu çocuk olunca, onlardan her zaman uyumlu ve uslu olmalarını beklemek haksizlık olacaktır. Çocuklar, bazen diş tedavileri öncesinde endişeli ve gergin olabilmektedirler. Bu endişeli durum tedavi öncesinde çocukta huzursuzluk yaratabilmekte ve diş tedavilerinin yapılabilmesini güçleştirmektedir. Bu durumlarda çocuğun kendini daha rahat hissedebilmesi için bazı yardımcı tekniklere ihtiyaç vardır. Endişe ve korkunun azalatılabilmesi için diş hekimliğinde güvenilirliği ispatlanmış, “Azot-Protoksit” uygulaması bu gibi durumlarda iyi bir tercih olabilmektedir.

Azot-Protoksit nedir?

Azot-protoksit, nitrusoksid ve oksijen (N20/02) gazlarının karışımıdır. Bu karışım solunduğunda, akciğerler tarafından emilir ve sakinleştirici etkisini gösterir. Gaz kesildiğinde ve normal nefes alınmaya başladığında etkisi ortadan kalkar. Bu hızlı etki ve bu etkinin gaz kesildiğinde çabuk ortadan kalkması, azot-protoksitin en avantajlı özelliklerinden birisidir. Çocuğunuz bu uygulama esnasında kesinlikle bilincini yitirmez ve diş tedavileri yapılırken son derece uyumlu bir şekilde diş hekimine yardımcı olur.

Çocuğunuz bu uygulama esnasında kendini nasıl hissedecek?

Çocuğunuz, “Azot-Protoksit” uygulanırken hoş ve güzel aromalı bir koku hissederek rahatlamaya başlayacak. Bu rahatlama, onun yapılacak diş tedavilerine daha kolay adapte olmasını sağlayacaktır.

Azot-Protoksit Ne Kadar Güvenli?

Diş hekimliğinde kullanılan tüm sakinleştirici ilaçlardan (hatta lokal anesteziklerden) daha güvenli bir uygulamadır. Vücut tarafından çok iyi tolere edilen ve kolayca vücuttan atılan bir ilaçtır. Tüm bu uygulamalarda çocuğunuz bilinci açık olacak, konuşabilecek, yutkunabilecek ve rahatlıkla nefes alabilecektir. Azot-Protoksit kesildiği anda, çocuğunuz hemen kalkıp evine yada okula gidebilmektedir.

Azot-Protoksit uygulaması öncesi yapılacak herhangi bir uyarı/önlem var mı?

Öncelikle çocuğunuza işlem öncesinde, ya aç karnına ya da çok az yemek yemiş olarak diş tedavilerine getiriniz. Nadiren de olsa midenin tam dolu olması mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilmektedir. İkinci olarak diş hekiminize çocuğunuzda üst solunum yolu ile ilgili herhangi bir sorunu olup olmadığı veya burundan nefes almakla ilgili problemi olup olmadığını belirtiniz. Üçüncü olarak diş hekiminize çocuğunuzun kullandığı ilaçlarla ilgili bilgileri detaylı olarak veriniz.

Dr. Ahmet KİĞILI

Dişhekimi / Prostodonti ve Estetik Diş Hekimliği

1986 yılında başladığı Gazi Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesinden 1992 yılında mezun oldu.
Profile Git
WhatsApp
Randevunu Planla
Confident