Diş çürüğü risk analizi

dis-curugu

Diş çürüğü risk analizi
Diş çürükleri enfeksiyoz bir hastalıktır. Günümüz modern diş hekimliği yaklaşımında diş çürüklerinin oluşmasında biofilm tabakasının önemli rol oynadığı anlaşılmıştır. Biofilm tabakası herkesin ağzında mevcut olan ve içersinde 700 civarında bakterinin bulunduğu koruyucu bir tabakadır. Diş çürük riski yüksek bireylerde biofilm tabakası içeriğinin %96’sı patojen bakterilerden oluşurken, sağlıklı bir bofilm tabakasında bu oran sadece %1’dir. Günümüzde biofilm tabakasının kompleks yapısı artık net bir şekilde anlaşılmıştır. Dolayısıyla diş çürüğü riskini azaltmak yada diş çürüklerini tamamen durdurmak mümkün olmuştur.

Dünyadaki birçok önemli diş hekimliği kliniğinde kullanılmaya yeni başlanan “biofilm tarama testi”, klinik ortamında yapılan ve sadece 1 dk süren bir uygulamadır. Cihaz, biofilm tabakasının içersinde yer alan bakterilerin hücresel ATP seviyesini ölçerek bize sayısal bir değer verir. Bu yeni teknoloji sayesinde elde edilen sayısal değer, bireyin ağzında bulunan biofilm tabakasının çürük oluşturma potansiyelidir. Kişiye özel koruyucu önlemler, restoratif ve antimikrobial tedaviler uygulanarak ileride görülebilecek diş çürüklerinden korunma sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Diş Çürüklerinden korunmada yenilik; Lolipop Şekerleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.