Kanal Tedavisi Hakkında Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Kanal Tedavisi Hakkında Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

1- KANAL TEDAVİSİ AĞRILI BİR İŞLEMDİR (Yanlış)

Tam tersi, kanal tedavisi diş ağrısını geçirir. Modern teknolojiyle ve kullanılan anestezilerle diş hekiminiz bütün işlemleri ağrısız bir şekilde tamamlar.

2- KANAL TEDAVİSİ HASTALIKLARA NEDEN OLUR (Yanlış)

Son yıllarda kanal tedavisinin toksik olmasından, kansere neden olmasına ve hatta DNA'nın değişmesine kadar bir sürü sonucunun olduğunu iddia eden yazılar çıkmıştır.

Bir diş travma geçirdiğinde - çürük, fiziksel kuvvetler veya aşırı sıcaklıklar nedeniyle - içindeki sinir dokusu zarar görebilir ve ölebilir.  Bu da, bakterilerin kolonize olması ve apse oluşturması için mükemmel bir alan oluşturur.  Apse, bağışıklık sisteminizin içerdiği ve etrafını kapattığı, ancak ortadan kaldıramadığı bir bakteri topluluğudur.

Bir kök kanalı, apse tehlikeli bir sistemik enfeksiyona yol açmadan veya dişe tamir edilemeyecek şekilde zarar vermeden önce bu süreci kesintiye uğratmaya çalışır.  Diş yapısı çok özel teknikler kullanılarak temizlenir, şekillendirilir ve sterilize edilir.  Diş tamamen hazırlandıktan sonra kökler Gutta Percha adı verilen bir materyal ile doldurulur.  Gutta Percha, hem dişi kapatan hem de kırılmaya dirençli ağaç özünden elde edilen doğal bir kauçuktur.  

Endodontik tedavi tamamlandıktan sonra daha fazla sertlik ve uzun ömür için bir kron yerleştirilir.

Bazı makaleler, tamamen kapatılmamış kök kanallarından gelen bakterilerin vücudun geri kalanına yayılabileceğini ve sorunlara neden olabileceğini belirtti.  Verileri güncelliğini yitirmiş ve yanlış bilimsel yöntemler kullanılarak elde edildiğinden, bu sonuçlar hızla çürütüldü.  Güncel araştırmalar, kanal tedavisi ile herhangi bir hastalık arasında bir ilişki olmadığını göstermektedir.

Endodontinin asıl amacı bakteri yükünü ve enfeksiyonu azaltmaktır, böylece bağışıklık sisteminiz kalan mikroorganizmaları ortadan kaldırabilir.  Bu anlamda, endodonti vücudunuzla beraber çalışır, ona karşı değil.

Kanal tedavisi üzerine yapılan binlerce bilimsel araştırma, güvenli, etkili ve oldukça başarılı olduğunu göstermiştir.

3- DİŞ ÇEKİMİ KANAL TEDAVİSİNDEN DAHA İYİDİR! (Yanlış)

Doğal dişinizin korunması en iyi seçenektir. Modern diş hekimliği ve gelişmiş tıbbi işlemlere rağmen orijinal diş dokusundan daha iyi bir alternatif tedavi yöntemi yoktur. Dolayısıyla mümkün olduğunca korunması konusunda ısrarcıyız.

4- KANAL TEDAVİSİ DİŞİ ÖLDÜRÜR (Yanlış)

Aslında kanal tedavisi zarar görmüş ve bir şekilde ölmüş kök sinirlerini ve buradaki bakterileri temizlemek için yapılır ve dişin iyileşmesini ve uzun yıllar ağızda fonksiyon görmesini sağlar.

Dr. Ani TUNÇ

Dr. Ani TUNÇ

Dişhekimi

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine 1998 yılında başlayarak 2004 yılında mezun oldu.
Profile Git

Tedaviler İle İlgili Diğer Makalelerimiz


Kanal Tedavisi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Kanal Tedavisi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Sağlıklı dişin merkezinde sinir ve kan damarlarının geçtiği yumuşak doku yer alır. Bu sinirler diş köklerinden kök uçlarına kadar uzanır, mine ve dentin

Devamını oku
Siyah Dolgular Değiştirilmeli mi?

Siyah Dolgular Değiştirilmeli mi?

Amalgam dolgular etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış ve 100 yılı aşkın süredir kullanılan dolgulardır. Dayanıklıdırlar, yerleştirmeleri kolaydır ve doğal diş yapısıyla aynı fiziksel özelliklerin çoğuna

Devamını oku
Dolgu Sonrası Geçmeyen Hassasiyet Nedeni Nedir?

Dolgu Sonrası Geçmeyen Hassasiyet Nedeni Nedir?

Yeni yapılan dolgularda dişe yapılan işlem sırasında oluşan sıcaklık ve kullanılan kimyasallar nedeniyle bir süre hassasiyet hissi oluşabilir. Genellikle 2 haftaya yakın bir sürede giderek azalan soğuğa

Devamını oku
Çatlak ve Kırık Dişler

Çatlak ve Kırık Dişler

Çatlak ve Kırık Dişler Diş mine ve dentini, uzun süreli ya da büyük miktarda kuvvete maruz kaldığında kırılma eğilimindedir. Kırık dişler çok yaygın diş ağrısı kaynağıdır. Semptomlar Çiğneme

Devamını oku
WhatsApp
Randevunu Planla
Confident