Kanal Tedavisi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Kanal Tedavisi Nedir? Ne Zaman Yapılır?
Kanal Tedavisi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

 Sağlıklı dişin merkezinde sinir ve kan damarlarının geçtiği yumuşak doku yer alır. Bu sinirler diş köklerinden kök uçlarına kadar uzanır, mine ve dentin denilen sert dokuyla korunur.

Çürükler, kimyasal ve fiziksel irritanlar, travma gibi etkenlerle bu dokuda enfeksiyon oluşabilir. Bu durumda ağrı kesicilerle dinmeyen ve yaşamı kısıtlayan boyutlarda şiddetli diş ağrıları, şişlik ve apse oluşabilir. 

Kanal tedavisinde amaç enfeksiyon oluşan bu dokuların temizlenmesidir.

 Temizlenen kök kanallarındaki bu boşluk kanal dolgusuyla doldurulur ve son olarak diş dolgusu yapılır. 

Kanal tedavisinden sonra dişlerin kalıcı bir şekilde restore edilmesi ve sert doku kayıplarının tamirinin yapılması gereklidir. 

Kanal Tedavisinin Ömrü

İyi yapılmış bir kanal tedavisinin ardından doğru teknikler kullanılarak yapılan dolgu ve kaplama ile diş sağlığının korunması ve dişin uzun yıllar ağızda kalması mümkündür. Bu durumda uygun tedaviyi doktorunuz belirleyecek ve sizi bilgilendirecektir.  

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Dişler tek köklüden 3 köklüye kadar değişen şekillerdedir ve kökler içinde değişen sayıda kanallar içerir. Ayrıca tedaviye başlamadan önce dişteki enfeksiyonun boyutları değişebilmektedir. 

Dişin bulunduğu konum, hastanın tedaviye dayanma süresi, bulantı refleksi, hekimin kullandığı aletler gibi bir sürü koşul tedavi süresini etkileyebilmektedir. 

Kanal tedavisi öncesi, sırası ve sonrasında çok dikkat gerektiren, detaylı ve titiz bir işlemdir. Bu nedenle bazı diş çekimleri veya dolgu gibi işlemlere göre daha uzun süreli ve sabır gerektiren bir işlemdir. Hekiminiz ilk muayeneden sonra size işlemin yaklaşık olarak ne kadar süreceği ve kaç seans devam edebileceği hakkında bilgilendirir. 

Kanal Tedavi Sırasında Ağrı Oluşur mu?

Diş beyazlatma veya diş taşı temizliği hariç bütün diş hekimliği tedavilerinde lokal anestezi uygulanır. Yani diş ve bulunduğu yumuşak doku gibi küçük bir bölge uyuşturulur. Yeterli anestezi sağlandığında hiçbir işlem ağrı oluşturmaz. 

Kanal tedavisi düşünülenin aksine ağrısız bir işlemdir. 

Bazı dişler diğerlerine göre daha zor uyuşabilir. Ayrıca dişteki kanalların anatomik farklılıklarına göre kullanılacak anestezinin miktarı değişebilir. 

Hiçbir hekim işlem sırasında ağrı çekmenizi istemez ve gerekli uyuşukluğun sağlanması için ne yapılması gerektiğini bilir. Hekiminize bu konuda güvenebilir ve kolaylıkla kanal tedavisi yaptırabilirsiniz. 

Kanal Tedavi Sonrasında Ağrı Normal mi?

Kanal tedavisinden sonra dişi çevreleyen dokuların iyileşmesi birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Enfeksiyonunun şiddetine bağlı olarak dokuların iyileşmesine yardımcı olmak amacıyla bu sürede sert şeylerin ısırılmaması, çok sıcak ve soğuk yiyeceklerin yenmemesi ve dişe baskı uygulanmaması gerekir. 

Ağrı zamanla azalır ve bir süre sonra geçer. Bu sürede ağrı kesici alınabilir fakat şiddet arttığında hekimin kontrolüne başvurmak gerekebilir. 

Tedavi sürecinde ve sonrasında hastanın ağız hijyenine ve diş bakımına dikkat etmesi gerekir, yeni çürüklerin ve enfeksiyonun oluşması tedavi sürecini olumsuz etkiler. 

Kanal tedavili ve dolgulu dişlerin sağlıklı bir dişten daha hassas olabileceği unutulmamalıdır ve 6 ayda bir yapılması gereken hekim kontrolleri aksatılmamalıdır. 

Kanal tedavisinden sonra nadir de olsa iyileşme görülmeyebilir, ağız hijyenine dikkat edilmediğinde tekrar enfeksiyon ve çürük oluşabilir, dişin zayıflamasına bağlı olarak kırıklar oluşabilir. Bu durumlarda diş tedavi edilemeyecek duruma gelirse hekiminiz dişin çekilmesini uygun görebilir. 

Dr. Ani TUNÇ

Dr. Ani TUNÇ

Dişhekimi

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine 1998 yılında başlayarak 2004 yılında mezun oldu.
Profile Git

Tedaviler İle İlgili Diğer Makalelerimiz


Kanal Tedavisi Hakkında Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Kanal Tedavisi Hakkında Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Son yıllarda kanal tedavisinin toksik olmasından, kansere neden olmasına ve hatta DNA’nın değişmesine kadar bir sürü sonucunun olduğunu iddia eden yazılar

Devamını oku
Siyah Dolgular Değiştirilmeli mi?

Siyah Dolgular Değiştirilmeli mi?

Amalgam dolgular etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış ve 100 yılı aşkın süredir kullanılan dolgulardır. Dayanıklıdırlar, yerleştirmeleri kolaydır ve doğal diş yapısıyla aynı fiziksel özelliklerin çoğuna

Devamını oku
Dolgu Sonrası Geçmeyen Hassasiyet Nedeni Nedir?

Dolgu Sonrası Geçmeyen Hassasiyet Nedeni Nedir?

Yeni yapılan dolgularda dişe yapılan işlem sırasında oluşan sıcaklık ve kullanılan kimyasallar nedeniyle bir süre hassasiyet hissi oluşabilir. Genellikle 2 haftaya yakın bir sürede giderek azalan soğuğa

Devamını oku
Çatlak ve Kırık Dişler

Çatlak ve Kırık Dişler

Çatlak ve Kırık Dişler Diş mine ve dentini, uzun süreli ya da büyük miktarda kuvvete maruz kaldığında kırılma eğilimindedir. Kırık dişler çok yaygın diş ağrısı kaynağıdır. Semptomlar Çiğneme

Devamını oku
WhatsApp
Randevunu Planla
Confident