Emzikler ve Bebeklerin Diş Sağlığı

bebeklerde-emzik-kullanimiEmzikler ve Bebeklerin Diş Sağlığı

Emzik, bebeğimin dişleri için parmak emmekten daha güvenli bir şey midir?

Genellikle her iki alışkanlığın da ön dişlerin konumuna etkisi vardır.Aslında emziklerin parmağa göre daha büyük bir etkisi olabilir çünkü emzik esnek bir objedir ve üzerine basınç uygulandığında deforme olup sonra doğal şekline geri dönmeye çalışır.Bunun sonucu olarak emzik dişlere karşı aktif bir güç uygular ve normal diş konumunun bozulması genellikle parmak emme alışkanlığından daha fazla olabilir.Her ne kadar bebeği emzik alışkanlığından uzaklaştırmayı tavsiye etmeye karşı görüşler varsa da, tamamen diş sağlığı açısından bakıldığında bu, doğru bir şeydir. Çocukla bu konuda pazarlık yapmak, bu alışkanlığı sonlandırmak için etkin bir yöntem değildir. Bu alışkanlığı sonlandırmanın en başarılı yolu, tek taraflı olarak ebeveynin kararıdır ve emziği ortamdan uzaklaştırılarak uygulanır. Bu, en basit hali ile emziği “ortadan kaldırarak” yapılabileceği gibi bebeği emziğin ortadan kalkacağı konusunda bilgilendirerek (tartışarak değil) de yapılabilir.

Bebeğimin dişlerini temizlemeye ne zaman başlamalıyım?

İlk diş ağızda görünür görünmez! Bebeğiniz küçükken nemli bir bez, tülbent ya da gazlı bez, diş temizliği için en kolay kullanılabilecek alternatiflerdir. Bebeğiniz büyüdükçe ve bu işleme toleransı arttıkça yumuşak kıllı bir bebek diş fırçası da kullanılabilir.

Bebeğimin diş ağrısı var. Diş hekimine gitmeden önce ne yapabilirim?

Süt dişindiş ağrısıdan söz eden çocukların dişlerinin arasında genellikle bir yabancı parçacık (yemek kırıntısı gibi) vardır. Dişteki apseler bile çok nadir olarak bebek dişlerinde ağrıya neden olur. Yapılması gereken ilk şey, çocuğunuzun ağrıyan dişini tek parmağı ile göstermesini istemenizdir. Bu dikkatinizi sıkıntı yaratan alana odaklayacaktır. Bir sonraki adım, diş ipi ile yapılacak temizlikle dişler arasındaki alandan yemek artıklarının çıkıp çıkmadığını gözlemenizdir. Genellikle bu, hemen rahatlama sonucunu verecektir. Eğer bu rahatlama olmazsa, Tylenol, ibuprofen ya da çocuklar için diğer bilinen ağrı kesiciler gibi temel ilaçları kullanmak faydalı olabilir. Tabii ki bu tür durumlar ile ilgili en iyi değerlendirme ve tedavi diş hekiminiz tarafından yapılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Biberon Çürüğü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.