Nasıl Fırçalanmalı?

 

Gelişen diş hekimliği ile birlikte ağız diş bakım ürünleri de her geçen gün gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır. Günümüzde çok geniş bir yelpazede satışa sunulan bu ürünlerin kullanımı için diş hekiminin tavsiyesi alınmalıdır. Seçilecek ürünü kullanırken de uygulanacak teknik, ürünlerinden maximum etkinlikte yararlanılabilmesi için önem kazanmaktadır. Dişlerinizi günde en az iki kez, mümkünse üç kez, 3’er dakika fırçalamamız gerekmektedir. Hekim tavsiyesi ile alınan diş fırçası ve diş macunu 3 aylık periodlarla yenilenmelidir. Dişler fırçalanırken, diş fırçanız kuru olmalı ve üzerine mercimek tanesi kadar macun koymak yeterli olmaktadır. Yaygın olarak fırça ıslatılarak yapılan işlemde fırça kılları yumuşadığı için temizlik tam olmamaktadır.

Fırçalama sırasında diş etinden 45 derecelik açı ile dairesel hareketler uygulanarak alt ve üst dişlerin ön ve arka yüzeyleri iyice temizlenmeli, çiğneyici ve kesici yüzeyler ise ileri geri hareketlerle fırçalanmalıdır. İyi bir fırçalamanın süresi 3-4 dakikadır. Fırçalama hareketi tüm diş yüzeylerine en az 10 defa uygulanmalıdır. Diş fırçalanırken çok bastırılmamalıdır. Bu tür aşırı kuvvet uygulanması ya da çok sert fırçaların kullanılması dişlerde aşınmalara yol açmaktadır.

Diş fırçası ve macunu ana temizlik malzemesi olmakla birlikte yine diş hekiminize danışarak ek ürünlerde kullanılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Dişlerimizi Tanıyalım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.