Ağız Kokusunun Nedeni Ağızdaki Kuruluklar Hastalıklar Bakteriler Olabilir!

Ağız kokusunun nedeni olarak sayabileceklerimizden ilki ağızdan kaynaklanan kokulardır. Yani ağzınızda hissettiğiniz kuruluklar ağız kokusundaki nedenlerden biri olabilir. Ağız kuruluğunun yanı sıra uzun bir süre aç kalma hali de yine ağız kokusuna yol açabilmektedir. Ağızda yer alan birtakım hastalıklar ve iltihaplar dışında bir de dildeki bakteriler vardır ki o bakterilerin de ağız kokusuna sebebiyet veren etkenlerden biri olduğunu söylemek gerekir. Bilmediğiniz diş çürükleri, dişlerde kalan yiyecekler, hatalı protez, dişetlerinde meydana gelmiş hastalıklar, dolgu ve enfeksiyonların da ağız kokusuna neden olduğunu söylemek gerekir. Genel olarak bakıldığındaysa ağızdaki birtakım etkenlerin ağız kokusunda büyük rol oynadığı görülmektedir.

Ağız Kokusunun Nedeni Önemli Hastalıkların Belirtisi Olabilir!

Dişlerinizi sıkça fırçalamanız ağız kokusunun nedeni olan etkenlerden birini yani bakterileri ağzınızdan uzaklaştırmanız adına önem arz edecektir. Zira fırçaladığınız halde hala ağız kokunuz varsa bunun nedeni önemli bir hastalık olabilir. Ağız kokusunun nedeni sindirim sistemiyle alakalı da olabilir. Bu durum daha çok mideden çıkan gaz sonrası ortaya çıkar. Önemli hastalıkların da belirtisi olabilecek ağız kokusunda şeker hastalığı söz konusu hastalıklardan biri olabilir. Bademcik rahatsızlığının da ağız kokusundaki nedenlerden olduğunu söylemek lazım. Ağız kokusuyla baş etmek için ağzınızda kokuya neden olan etken nedir ve tedavisi nasıldır gibi sorularınızın cevabını doktora gittiğinizde daha net öğrenebilirsiniz.  

Ağız Kokusunun Nedeni Uygulanacak Tedavi İçin İyi Belirlenmeli!

Ağız kokusunun nedeni yani kaynağı iyi belirlenirse kaynağa yönelik bir tedavi de söz konusu olabilir. Bunun için sorun dişlerdeki çürük ise çürüklerin temizlenmesi gerekecektir. Ancak sorun önemli bir hastalığın belirtisi ise o zaman da söz konusu hastalığın tedavisi ile ağız kokusunun sonu getirilebilir.

Bir önceki yazımız olan Kanal Tedavisinden Sonra Doktorun Önerilerini Dinleyin! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.