Ağız Kokusunu Neden Olur? Önlemenin Yolları Nelerdir?

Ağız Kokusunu Neden Olur? Önlemenin Yolları Nelerdir?

Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Halitoz ya da halk arasından bilinen adıyla ağız kokusu, ağızdaki bakteriler tarafından oluşturulan kötü kokulardan kaynaklanmaktadır. Oldukça rahatsız edici olan bu koku tedavi edildiği takdirde önlenebilmektedir. Genellikle ağız bakımının tam olarak yapılamadığı zamanlarda ağız içinde ki bakterilerin çoğalarak diş, diş eti hattı boyunca ve dilin arka kısmında bir bakteri plağının oluşmasına neden olmaktadır. Ağız kokusunun diğer nedenleri arasında yemek seçimleri, stresli hayat şekli, dehidratasyon ve uyku esnasında ağızda bakteri oluşumu yer almaktadır.Bazı durumlarda ağız kokusu çok daha ciddi bir tıbbi sorunun habercisi olabilmektedir. Bu yüzden bu sorunu göz ardı etmemeli ve devam ettiği takdirde en kısa zamanda bir diş hekimine başvurulması gerekmektedir. Ayrıca doğru ve devamlı yapılan bir ağız bakımı rutini ağız kokusunu azaltmakta çok yardımcı olacaktır.İstenmeyen bu rahatsız edici kokuları önlemek için birkaç uygulama bulunmaktadır. Her şeyden önce ağız bakımı konusunda oldukça titiz davranılmalı ve rutin bir şekilde ağız bakımı doğru bir şekilde uygulanmalıdır. Bunun dışında ağız kokunsa yol açan bakterileri ve bazı yiyeceklerden kaynaklanan kokuya engel olan ve tüm etkenleri ortadan kaldırmak için üretilmiş olan ağız çalkalama suyu oldukça işe yaramaktadır. Gün boyunca yeterli miktarda su içerek gerekli hidrasyonu sağlamayı unutmayın ve içinde alkol, kafein, şeker ve asit bulunan içeceklerin kullanımını kısıtlamaya çalışın. Ağız kokusu oluşumunda büyük rol oynayan bakterilerin diş aralarında üremesini önlemek ve plak oluşumunun önüne geçmek için her gün diş ipi kullanın. Sabah ki ağız kokusunu önlemek içinse mutlaka günde iki kere diş fırçalamak ve gerekli ağız bakımının düzenli sağlamak gerekmektedir. Ayrıca düzenli aralıklarla diş hekimine giderek gerekli muayene ve bakımlar düzenli bir şekilde yaptırılmalıdır.Ağız kokusu giderme için bize danışabilir ve bu sorununuzdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Sabahları uyanınca olan ağız kokusu genellikle normaldir. Ancak fırçalamadan uyursanız bakteriler daha fazla kokuya neden olmakta ve diş problemleri yaratmaktadır. Ağız kokusunu gidermek için ağız hijyeninin sağlanması oldukça önemlidir. Günde en az 2 kez düzenli fırçalamaya özen gösterin. Diş ipi kullanın. Protez kullanıyorsanız günlük temizliğini mutlaka yapın. Ağızda oluşan yaralar ağız kokusu sebeplerinden biridir. Sizler de rahatsız edici ağız kokularına sahipseniz hekime başvurabilirsiniz. 6 ayda 1 kontrollerinizi yaptırmanız da oldukça önemli.

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusu giderme için nedenler oldukça önemlidir. Ağız hijyeninin kötü olması, dişte apse ya da çürük, sigara kullanımı, sinüzit, bademcik iltihabı, uzun süreli açlık ve reflü gibi sebeplerle ağız kokusu yaşayabilirsiniz. Diş eti hastalıkları, diş taşları, plaklar, diş aralarında kalan yiyecekler kokuya sebep olmaktadır. Ağız kuruluğuna bağlı, yiyecek ve içeceklere bağlı olarak ağız kokuları oluşabilmektedir. Burun akıntısı ile, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarıyla, diyabet ile de oluşan ağız kokuları vardır. Nefes ve solunum yollarından gelen kokular, sindirim sisteminden kaynaklı kokular, kaynağını ağız içinde alan kokular belirlenmelidir.

Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız kokusu giderme için kokunun neden kaynaklandığı belirlenerek tedavisi yapılmaktadır. Ağızda oluşan kokular kişilerin sosyal yaşam kalitesini de etkilemektedir. Sizler de bu sorununu yaşıyorsanız insanlarla aranızda mesafe koymak yerine tedavi olabilirsiniz. Ağız bakımınızı yaparak ve bol su içerek ağız kokularından korunabilirsiniz. Sağlıklı diş ve diş etleri koku yapmamaktadır. Ağız kokusu probleminde kokunun kaynağı doğru şekilde belirlenerek tedavi uygulanır. Ayrıca kontrollerinizi düzenli olarak yaptırarak diş ve ağız hastalıklarından korunabilirsiniz.

Ağız Kokusu Giderme Yöntemleri

Ağız kokusu giderme için ağızda oluşan sebeplerinden biri diş aralarında kalan yemek kalıntılarını temizlemektir. Dişte kalan yemek kalıntıları ağız da bakteriler aracılığıyla kötü kokmasına sebep olmaktadır. Ayrıca ağız kokusunun kokmasındaki bir diğer sebep ise dişlerin düzenli olarak fırçalanmamasıdır. Eğer karaciğer yetmezliği veya karaciğerle ilgili herhangi bir rahatsızlığınız varsa bu da ağız kokusu yapabilmektedir. Aynı zaman da tüketilen bazı gıdalar ağız kokusu yapabilmektedir. Bunlar sarımsak ve soğan başta olmak üzere kişiler tarafından pek fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Hatta sigara ve alkol tüketimi de ağız kokusuna neden olan gıdalardır. Bunların tüketilmemesi ve her gün düzenli olarak dişlerin fırçalanması ile ağız kokusu ortadan kaldırılabilir bir durumdur.Ağız kokusu giderme yolları her zamana araştırılan ve gerek doğal olarak gerekse doktorların tavsiyesiyle uygulanan yollardır. Ağız kokusu kısaca ağızdan gelen kötü kokulara verilen bir addır. Ağızda oluşan kötü kokular, bazen kişilerin kendisi farkına varmasa da etraftaki insanları gerçek anlamda rahatsız eden bir durumdur. Bu nedenle olabildiğince doğal ve doktor yolları kullanılarak, ağız kokusundan kurtulmak mümkündür. Öncelikle düzenli olarak dişlerin fırçalanması ve ağız bakım suyunun kullanılması gerekir. Ağızdaki artıklardan kurtulmak ve diş aralarını da diş ipi kullanarak temizlemek her zaman önemlidir. Bu nedenle günde en az iki kez olmak üzere sabah ve akşam dişlerinizi en az iki dakika boyunca fırçalamanız, ardından diş ipi kullanmanız ve ağız bakım suyu ile ağzınızı çalkalamanız işe yarayacaktır.

Ağız Kokusundan Kurtulmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Ağız kokusu giderme yolları arasında yer alan durumlardan birisi, elbette doktora başvurmaktır. Dişleri profesyonel olarak fırçalama ve dişlerin üzerinde oluşan ve kötü kokuya sebep olan tartar ve benzeri lekelerden kurtulmak ağız kokusundan da uzun vadeli olarak kurtulmanıza yardımcı olur. Bu nedenle kullanılan doğal yollardan bir sonuç alamadığınız takdirde, mutlaka alanında uzman bir diş doktoruna başvurmanız ve tedaviye başlamanız oldukça iyi bir durum olacaktır. Yoğurt, çay, kahve, limon suyu gibi pek çok bulunan doğal ürünler ile de ağız kokusundan kurtulmak mümkündür. Ancak doğal ürünler en fazla kısa vadeli olarak ağız kokusundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Ağız Kokusundan Profesyonel Bir Şekilde Kurtulmaya Hazır Olun

Ağız kokusu giderme yolları arasında doğal olarak kullanılan pek çok yol mevcuttur. Ancak doğal yolların kullanımı ağız kokusunu kısa süreli olarak geçirir ve ağız kokusu kendini yinelemeye devam eder. Ömür boyu sağlıklı bir diş yapısına, sağlıklı ve temiz bir nefes ve kokuya sahip olan ağıza sahip olmanız için doktor tedavisi almanız daha uygun olacaktır. Bu sorundan yana sizin de bir sorununuz varsa ve ömür boyu kurtulmak istiyorsanız, elbette doktorunuza başvurmayı unutmayın ve tedavinize bir an önce başlayın.

 Ağız Kokusu Gidermek İçin Ne Yapılabilir?

Ağız kokusunu giderme için gargara yapmak en etkili yöntemdir. Ağız kokusunu karşı taraftaki insana söylemek kişi tarafından utandırıcı olabilen bir durumdur. Ağız da oluşan bakteriler yemek kalıntıları sonra ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden ağıza gargara yapılması ağız kokusunu bir nebze indirecektir. Gün boyu su için çünkü ağızdaki tüm yemek kalıntılarını temizlenir. Ayrıca sabahları daha da belirgin olan ağız kokusunu gidermek için en etkili yöntem ise her gün dişleri fırçalamaktır. Ayrıca diş ipi de kullanmak önemlidir. Çünkü diş arasında kalan bir takım yemek kalıntılarının temizlenmesinin bir diğer en etkili yöntemi ise dişi ipidir. Bunların yanı sıra her ay düzenli olarak doktorunuza gidin.

Ağız Kokusunu Oluşturan Gıdalar

Ağız kokusunu giderme için alkol ve sigara tüketimi ağız kokusu yapmaktadır. Çünkü alkol ve sigara tüketimi karaciğer ve akciğere kadar yol izler. Burada ise akciğer ve karaciğer organının zarar görmesi ile ağız kokusu meydana gelmektedir.

Ağız Kokusuna Çözüm

Nefesin kötü kokması, sosyal yaşamı doğrudan olumsuz etkileyerek, bireylerin yakın iletişim kurmaktan kaçınmak zorunda kalmasına neden olabiliyor. Çoğu zaman ağız hijyenine özen gösterilmemesinden kaynaklansa da ağız kokusunun arkasında yatan başka sebepler de olabiliyor ve kişilerin ağız kokusuna çözüm için gösterdiği bireysel çabalar sonuç vermeyebiliyor. Halitosis adı verilen ağızdaki kötü koku tek başına bir hastalık olarak ifade edilmemekle birlikte önemli hastalıkların göstergesi olabileceğinden ihmal edilmemesi gerekiyor.

Normal Ağız Kokusu ve Ağız Kokusuna Çözüm

Ağız boşluğunda çok sayıda bakteri yer alır ve bu bakterilerin sülfür bileşikleri açığa çıkarması ağızda kötü koku oluşmasına neden olur. Uykudan kalkıldığında hissedilen ve en geç birkaç saat içerisinde geçen ağız kokusu sağlıklı bireyler için de kabul edilebilir bir durumdur. Fizyolojik kabul edilen bu koku, uyku sırasında tükürüğün azalmasından dolayı ağızda ve dil sırtında kuruluk meydana gelmesidir. Bu durumda ağız kokusuna çözüm uyanıp tükürük seviyesinin normalleşmesidir.

Fizyolojik Olmayan Ağız Kokusuna Çözüm

Fizyolojik kabul edilen ve kendiliğinden geçen ağız kokusunun dışındaki kokuların kaynağı ağız içi olabileceği gibi, solunum yolları ya da sindirim sistemi de olabilir. Kokunun kaynağının ne olduğu ağız kokusuna çözüm sunulması bakımından önemlidir. Kokunun kaynağı ağız içi hastalıklar ve dilde biriken bakteriler ya da dişle ilgili sorunlar olabilir. Kokuya neden olan ağız ve diş sorunları arasında çürükler, hatalı protezler, dişetinde meydana gelen sorunlar olabilir. Bu durumda kötü koku, sorunların ortadan kaldırılması halinde kendiliğinden düzelmiş olacaktır. Kliniğimizde ağız ve dişlerde oluşan ve kötü kokuya neden olan sorunlar kişiye özel tedavilerle ortadan kaldırılmaktadır. Bireye düşen ise ağız hijyenine özen göstererek kötü kokuya neden olan bakterilerin azalmasını sağlamak olacaktır.Ağız kokusu giderme yolları arasında yer alan durumlardan birisi, elbette doktora başvurmaktır. Dişleri profesyonel olarak fırçalama ve dişlerin üzerinde oluşan ve kötü kokuya sebep olan tartar ve benzeri lekelerden kurtulmak ağız kokusundan da uzun vadeli olarak kurtulmanıza yardımcı olur. Bu nedenle kullanılan doğal yollardan bir sonuç alamadığınız takdirde, mutlaka alanında uzman bir diş doktoruna başvurmanız ve tedaviye başlamanız oldukça iyi bir durum olacaktır. Yoğurt, çay, kahve, limon suyu gibi pek çok bulunan doğal ürünler ile de ağız kokusundan kurtulmak mümkündür. Ancak doğal ürünler en fazla kısa vadeli olarak ağız kokusundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Ağız Kokusundan Profesyonel Bir Şekilde Kurtulmaya Hazır Olun

Ağız kokusu giderme yolları arasında doğal olarak kullanılan pek çok yol mevcuttur. Ancak doğal yolların kullanımı ağız kokusunu kısa süreli olarak geçirir ve ağız kokusu kendini yinelemeye devam eder. Ömür boyu sağlıklı bir diş yapısına, sağlıklı ve temiz bir nefes ve kokuya sahip olan ağıza sahip olmanız için doktor tedavisi almanız daha uygun olacaktır. Bu sorundan yana sizin de bir sorununuz varsa ve ömür boyu kurtulmak istiyorsanız, elbette doktorunuza başvurmayı unutmayın ve tedavinize bir an önce başlayın.

Ağız Kokusunun Nedeni Ağızdaki Kuruluklar Hastalıklar Bakteriler Olabilir!

Ağız kokusunun nedeni olarak sayabileceklerimizden ilki ağızdan kaynaklanan kokulardır. Yani ağzınızda hissettiğiniz kuruluklar ağız kokusundaki nedenlerden biri olabilir. Ağız kuruluğunun yanı sıra uzun bir süre aç kalma hali de yine ağız kokusuna yol açabilmektedir. Ağızda yer alan birtakım hastalıklar ve iltihaplar dışında bir de dildeki bakteriler vardır ki o bakterilerin de ağız kokusuna sebebiyet veren etkenlerden biri olduğunu söylemek gerekir. Bilmediğiniz diş çürükleri, dişlerde kalan yiyecekler, hatalı protez, dişetlerinde meydana gelmiş hastalıklar, dolgu ve enfeksiyonların da ağız kokusuna neden olduğunu söylemek gerekir. Genel olarak bakıldığındaysa ağızdaki birtakım etkenlerin ağız kokusunda büyük rol oynadığı görülmektedir.

Ağız Kokusunun Nedeni Önemli Hastalıkların Belirtisi Olabilir!

Dişlerinizi sıkça fırçalamanız ağız kokusunun nedeni olan etkenlerden birini yani bakterileri ağzınızdan uzaklaştırmanız adına önem arz edecektir. Zira fırçaladığınız halde hala ağız kokunuz varsa bunun nedeni önemli bir hastalık olabilir. Ağız kokusunun nedeni sindirim sistemiyle alakalı da olabilir. Bu durum daha çok mideden çıkan gaz sonrası ortaya çıkar. Önemli hastalıkların da belirtisi olabilecek ağız kokusunda şeker hastalığı söz konusu hastalıklardan biri olabilir. Bademcik rahatsızlığının da ağız kokusundaki nedenlerden olduğunu söylemek lazım. Ağız kokusuyla baş etmek için ağzınızda kokuya neden olan etken nedir ve tedavisi nasıldır gibi sorularınızın cevabını doktora gittiğinizde daha net öğrenebilirsiniz.

Ağız Kokusunun Nedeni Uygulanacak Tedavi İçin İyi Belirlenmeli!

Ağız kokusunun nedeni yani kaynağı iyi belirlenirse kaynağa yönelik bir tedavi de söz konusu olabilir. Bunun için sorun dişlerdeki çürük ise çürüklerin temizlenmesi gerekecektir. Ancak sorun önemli bir hastalığın belirtisi ise o zaman da söz konusu hastalığın tedavisi ile ağız kokusunun sonu getirilebilir.

Ağız Kokusu Belirtileri

Diş sağlığı vücudumuzda dikkat etmemiz gereken en önemli noktaların başında gelmektedir. Diş sağlığı sürekli olarak titiz bir şekilde ilgilenmemiz gereken en önemli meselelerden bir tanesidir. Dişlerimiz bebeklik döneminden itibaren yerlerini kalıcı dişlere bırakmakta ve ömrümüzün geri kalanı bu kalıcı dişler ile devam etmektedir. Kalıcı dişler yerini herhangi başka dişlere bırakmayacağı için çürümesi durumunda herhangi bir alternatifi bulunmayan dişlerdir. Bu sebep ile günlük diş temizliği oldukça büyük bir önem kazanmaktadır. Bunun yanı sıra diş temizliğinin düzenli bir şekilde gerçekleşmemesi ağız kokusu belirtileri, dişlerde çürüme kaynaklı hassasiyet ve ağrıma gibi istenmeyen olumsuz etkileri de beraberinde getirecektir. Ağız kokusu genellikle dişlerin uzun bir süre boyunca düzenli olarak temizlenmemesi durumunda meydana çıkan olumsuz etkilerden bir tanesidir. Bu durumun başlıca sebebi ağız içerisinde kalan yemek artıklarının oluşturduğu çürümüş dişlerdir. Kimi zaman ise direkt olarak ağız içerisinde kalan yemek artıkları ağız kokusunun oluşmasına sebebiyet vermektedir.

En Yaygın Ağız Kokusu Belirtileri ve Sebepleri

Ağız kokusu diş sağlığının korunamaması, gerekli temizlik işlemlerinin gerçekleştirilmemesi neticesinde oluşan ağız problemlerinden bir tanesidir. Ağız kokusunun birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Bu sebepler mevcut olduğunda ağız kokusu belirtileri meydana gelmektedir. Ağız kokusunun olmasına sebebiyet veren etkenlerin başında şüphesiz sigara kullanımı gelmektedir. Sigara oldukça kötü bir kokuya sahip bir bağımlılık maddesidir. Sahip olduğu kötü koku zaman içerisinde ağıza da sinmekte ve ağzın kötü kokması ile sonuçlanmaktadır. Diğer yandan dişlerimiz günlük temizliğe ihtiyaç duymaktadır. Bu günlük temizlik sağlanmadığı durumlarda da zaman içerisinde ağızda kötü koku meydana gelmektedir. Reflü gibi mide hastalıkları da kimi özel durumlarda ağız kokusunun insanlarda meydana gelmesine sebebiyet verebilmektedir.

Ağız Kokusuna Kesin Çözüm

İnsanların en çok sorun yaşadığı problemlerden birisi de kötü ağız kokusudur. Bu durum bulunduğunuz ortam da rahatsızlıkla karşılanmanıza neden olur. Sizde rahatça davranamazsınız. Ağız kokusuna kesin çözüm için nedenini belirlemek gerekir. Ama temel neden de dişlerin arasında kalan yemek artıklarıdır.

Doğal Yollarla Ağız Kokusuna Kesin Çözüm

Ağız kokusu birçok insanın şikayetçi olduğu bir konudur. Başlıca nedenlerinden birisi de insanların diş fırçalama konusunda yeterli özemi göstermemiş olmasıdır. Eğer ağız kokusuna kesin çözüm arıyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli konu düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanızdır. Günde en az 2 kere dişlerinizi, dilinizi ve yanak içlerinizi yıkarak ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.Yeterli miktarda su içerek ağız içinizi ferahlatabilirsiniz. 8 bardan su içerek salya üretimini korumanız mümkündür. Ayrıca şekersiz sakız sayesinde de salya üretimi artar. Ağzınızın kokusunu giderir. Maydanoz çiğnemek de geçici bir çözüm olsa da işe yarar. Tarçın da ağız kokusunu giderir. İçindeki bakterilerin azalmasına yardımcı olur.

Ağız Kokusu Neden Olur? Ağız Kokusuna Kesin Çözüm

Günümüzde insanların en çok şikayetçi olduğu konulardan birisi olan ağız kokusu için etkili çözümler bulmak gerekir. Ama öncelikle kokunun sebepleri anlaşılmalıdır. Ağız kokusunun belirli nedenleri bulunmaktadır. Bunları şu şekil de sıralamak mümkündür;
  • Sigara kullanımı
  • Alkol kullanımı
  • Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması
  • Reflü
  • Diş çürükleri
  • Uzun süre aç kalmak
Ağız kokusuna kesin çözüm arayanlar öncelikle düzenli olarak diş fırçalamaya dikkat etmelidir. Dişler günde en az 2 kez fırçalanmalıdır. Diş ipi kullanarak diş arasındaki artıkları temizleyebilirsiniz. Ayrıca tarçın kullanımı sayesinde de ağız kokusuna elveda diyebilirsiniz. Sigara ve alkolü de bırakarak bu sorunu atlatabilirsiniz. Ağızla alakalı problemeler de kesinlikle bizlerle iletişime geçilerek hekim kontrolünden geçilmelidir.

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

Kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen en büyük sorunlardan biri de ağız kokusudur. Ne yaparsanız yapın ağız kokusundan kurtulamıyorsanız eğer birde bizim yöntemlerimizi dinleyin. Ağız kokusuna ne iyi gelir işte sizler için önerilerimiz;
  • Dişlerinizi günde 2 kere düzenli olarak fırçalamanız gerekir. Özellikle akşamları, sabah ağzınızda kötü koku oluşmaması için mutlaka dişlerinizi fırçalayın.
  • İçtiğinizden daha fazla su içerek ağız kokusundan da kurtulabilirsiniz.
  • Tarçın ve maydanoz çiğneyerek bir süre ağız kokusunun önüne geçebilirsiniz.
  • Ağız kokusunun olmaması için şekersiz sakızlar veya bu durum için özel olan sakızlar çiğneyebilirsiniz.

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir? Nedenleri Nelerdir?

Ağız kokusu belirli nedenlere bağlı olarak oluşmaktadır. Bunların başında diş fırçalanmasının aksatılması gelir, reflü, alkol ve sigara kullanımı, aç kalmak, diş çürükleri ve diğer hastalıklar ağız kokusuna neden olabilmektedir. Ağız kokusunun nedenini bulduğunuz takdirde, bu sorunu yenmek için ilk adımı atmış olursunuz. Özellikle ağız ve diş sağlığı konusunda biraz titiz davranmak gereklidir. Ağız kokusuna ne iyi gelir konusunda en önemli nokta; dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızda kalan atıkların da tamamen yok olması için mutlaka diş ipi vb. ürünler kullanarak ağız ve diş sağlığınızı tam anlamıyla yapmanız gerekir.

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir? Çözümü İçin Ne Yapılmalıdır?

Tüm bu söylediğimiz ağız kokusuna ne iyi gelir önlemlerini aldığınız takdirde yine ağız kokusu probleminden şikâyetçiyseniz mutlaka bizlere ulaşarak hekimlerimizden randevu almalısınız. Böyle bir durumda hekimlerimiz dişlerinizde geniş çaplı bir inceleme yapacak ve sorunu doğru bir şekilde tespit edeceklerdir. Muhtemelen diş çürüğünden kaynaklı olan bu sorununuz en kısa sürede ağız ve diş sağlığı merkezimizde tedavi edilecek, çözüme ulaştırılacaktır.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız kokusu nasıl geçer? Sorusu hemen herkesin yaşam periyodunda bir ya da birkaç kez telaffuz ettiği bir sorudur. Ağızda koku hemen hemen herkeste yaşanabilir bir durum olmakla beraber önlenebilir bir durumdur. Bunun da başında iyi ağız bakımı gelir. Ağız kokularının nedenlerinin başında ağızda bulunan bakterilerdir. Bu bakteriler ; diş fırçalamaların ertelenmesi ya da hiç yapılmaması, su içilmemesi gibi sebeplerle dil üzerinde oluşarak ağız sağlığını etkilemeye başlar.

Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız kokusu nasıl geçer? Elbette ki ilgili nedenlerin bulunması ile tekrar sağlıklı sürece geri dönüş yapılabilir. Bunun için de ağız bakımının komple gözden geçirilmesi öncelikli durumdur. Diş etleri, dilin arka kısımları bakteri oluşumuna uygun yerler olduğundan bir diş hekimine görülerek ağız bakımına girmek bu sorundan kurtulmak adına yardımcı olacaktır.

Ağız Kokusundan Nasıl Kurtulunuz?

Ağız kokusu nasıl geçer? Aşamasına gelen herkeste nasıl kurtulacağım soruları başar. Bunda ilk aşama kokunun nedeninin bulunmasıdır. Gerekli tedavi olunduktan sonra artık bu durumu tekrar yaşamamak adına bir ağız bakım suyu kullanmak bakterilerin oluşumunu engellemek adına yararlı görülmektedir. Çok fazla kafeinli içecekler tüketilmemelidir. Diş fırçalama işlemleri düzenli bir periyotta uygulanmalıdır. Gerekirse diş ipi kullanılabilinir.Ağız kokusu hem sağlık açısından büyük problem hem de durumu yaşayan birey açısından da psikolojik bir sıkıntıdır. Etrafındakilere kötü nefes kokusu vermesi sıkıntı yaratacağından tedavi şart hale gelmektedir. Ağız kokusu sebepleri olarak ağız ve diş sağlığına gerekli bakımı iyi uygulayamamak dışında; diş çürümeleri ve diş eti hastalıkları da önemli nedenlerdir. Bu sebepler doğrultusunda mutlaka kontrol ettirilmesi şart olan noktadır.Aynı zamanda kullanılan bazı ilaçlar da bu sıkıntılı durumu doğurabilecek nedenler arasındadır. Kullanılan bazı ilaçlar ağızdaki tükürük seviyesini azalttığından bu ağız kokusunu neden olacaktır. Özellikle kalp hastalıkları için kullanılan ilaçlar, kemoterapi ilaçları ve sakinleştirici ilaçlar bu duruma büyük sebebiyet verir. Hatta bazen vitaminler bile kötü nefes kokusuna sebeptir. Sonuç itibari ile ağız kokusunda en önemli payı ağız hijyenin olmaması alır ki; özellikle dişler arasında kalan yiyecekler ve beraberinde oluşan plaklar ve tabi ki bakteriler ağız kokusunun nedenleridir. Önerilen periyodik diş bakımları, kontrolleri,diş eti rahatsızlıkları, diş taşları temizletilmesi ve en önemlisi çürüklerin bulundurulmamasıdır.
Dr. Ani TUNÇ

Dr. Ani TUNÇ

Dişhekimi

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine 1998 yılında başlayarak 2004 yılında mezun oldu.
Profile Git
WhatsApp
Randevunu Planla
Confident