Diş Eti Kanaması Neden Olur? Tedavisi Var Mı?

Diş Eti Kanaması Diş eti kanaması, dişeti hastalığının ilk ve en önemli belirtisidir. Hastalığın başlangıç döneminde yani; dişetindeki enfeksiyonun henüz dişlerin köklerini çevreleyen dokulara (özellikle kemik dokusu) yayılmadığı durumlarda dişeti kanaması miktar olarak çoktur.

 

Diş eti kanaması nasıl önlenir?

Yemeklerden sonra diş ile dişetinin birleştiği bölgede bakteri plağı denilen bir yapı oluşur. Bu yapı isminden de anlaşılabileceği gibi binlerce bakteri içerir. Biz fırçalama ile ağzımızdaki gıda artıklarını değil, temel olarak bu bakteri plağını uzaklaştırmaya çalışırız. şayet bu bakteri plağı uzaklaştırılmaz ise, plak miktar olarak artar ve ilerleyen dönemlerde tükürük içindeki kalsiyum iyonlarının etkisiyle sertleşip diştaşına dönüşebilir. Diştaşı bakteri plağının tutunabilmesi için mükemmel bir ortam sağlar ve bu sayede oluşan kısır döngü nedeniyle diştaşı hem dişetinin içine hem de dişin üzerine doğru büyümeye başlar. Bu oluşumlar sırasında da dişeti enfeksiyonu oluşmaya başlar.
İşte bu esnada vücut kendini bu etkenlere karşı savunabilmek için bağışıklık  sistemini aktive eder. Bu bağlamda dişeti yüzeyine yakın kan damarları genişleyerek savunma hücrelerinin dişetinin derin dokularına geçerek bakteriler ile savaşabilmesi için ortam hazırlarlar. Fakat bu prosedür aynı zamanda dişetinin ödemli ve kanamaya eğilimli bir hale gelmesine neden olur. işte bu nedenle dişeti hastalığında kanama sık görülen bir belirtidir.

Diş eti kanaması tedavisi

Dişeti hastalığının tedavisinin ilk adımı ağızdaki diştaşları ve bakteri plağının uzaklaştırılmasına yönelik diş yüzeyi temizliğidir. Daha özelliklikli tedavilere geçmeden yapılan bu ilk adım bile kanama şikayetini oldukça geriletir

Bir önceki yazımız olan Ortodonti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.