Diş Eti Çekilmesi Belirtileri Nelerdir?

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri Nelerdir?

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri

Ağız içinde bulunan diş eti çekilmesi belirtileri başlıca nedenlerinden biri soğuk ya da sıcak ortamda nefes alıp ve verirken oluşan çeşitli sızı ve ağrılardır. Dişlerde çeşitli sebepler ile oluşmakta olan bakteri plakları da buna dâhildir. Dişlerin çeşitli yerlerinde yapışmakta olan bu plaklar yapışkan tabakalardır. Uzun süre gereken diş bakımı ve fırçalanma işlemi yapılmadığı takdirde dişleri kazıyarak bu bakteri plaklarını hissedebilirsiniz. Ağız ve diş bakımının gerekli olarak yapılmadığı durumlarda bu belirtiler sıkça görülmekte ve ailesinde diş eti problemi olan kişilerinde dikkatli olması gerekmektedir. Diş eti uzmanlarından yardım alarak gerekli tedaviler sağlanmalıdır.

Diş Eti Çekilmesi Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

En yaygın olan diş eti çekilmesi belirtileri diş üzerinde oluşan plakların çoğalmasıdır. Ağız bakımına önem verilerek diş fırçala işlemlerinin yapıldığı dişlerde, bu plaklar gözükmez ve diş etleri sağlıklı şekilde görülmektedir. Sağlığa ciddi zararları olan sigara diş etlerinde de çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Ağız içi ve dişlere zarar veren sigara, diş etlerinde yumuşamaya ve diş eti hastalıklarına yol açmakta olan tütün çeşitleridir. Diş etinin çekilmesi durumunda dişlerde ve diş etlerinde kuvvetin azalmasına yol açılmaktadır. Diş eti çekilmesi hastalığı tedavi edilebilen hastalıklardandır. Mümkün olunan en erken zamanda diş hekimlerine başvurarak, gerekli tedavileri ile bu hastalıklar önlenebilmektedir.

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri Engelleme Yolları

Diş hastalıklarının başında gelen diş eti çekilmesi belirtileri diş kontrollerini düzenli olarak yaptırılarak engellenebilmektedir. Aynı zamanda düzenli olarak ağız ve diş bakımı yapılması durumunda bu hastalıklar önlenebilir ve günlük olarak diş fırçalama işlemleri yapılarak bu sorunlar ortadan kaldırılabilmektedir. Diş eti çekilme belirtileri başladığı andan itibaren diş hekimlerine başvurulmalıdır.
Dr. Artun URGANCIOĞLU

Dr. Artun URGANCIOĞLU

Dişhekimi / Periodontoloji Uzmanı

1994 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden 1999 yılında mezun oldu.
Profile Git
WhatsApp
Randevunu Planla
Confident