Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi son dönemde geliştirilen profile gibi özel aletlerle daha kısa zamanda ve daha etkili olarak ağrısız şekilde yapılmaktadır. Daha önceleri en az birkaç seans süren kanal tedavisi profile ile tek seansta yapılabilmekte ve tedavi sonrası ortaya çıkan komplikasyonlar neredeyse tamamen ortadan kalkmaktadır. Profile kullanılarak yapılan kanal tedavileri hastalara tedavi sonrası sağladığı avantajlar dışında, tedavi sırasında zaman ve konfor açısından da avantajlar sağlamaktadır. Profile ile yapılan kanal tedavilerinde kanalın daha düzgün ve etkili şekillendirilmesi sağlanabildiğinden, kanal içinde kalabilecek enfekte artıkların ve sinir gibi daha sonra tedavinin başarısını etkileyebilecek doku artıklarını kanallardan tamamen temizlenmesi mümkün olmakta, diş kökünün dışına çıkarak çevre dokularda oluşturabileceği komplikasyonların önüne geçilebilmektedir.Bu teknik kanal tedavisinde tedavi sonrası ortaya çıkacak problemlerin önüne geçilmesini sağlamakla kalmayıp nikel titanyumdan yapısı ve özel formu nedeniyle taşıdığı esnek yapısı kanal içinde alet kırılması riskinide azaltmaktadır. Kanal dolgularının kanalları tam olarak doldurmasını sağlayacak kanal şekillendirmesini de sağlayarak tedavinin başarı oranını yükselmekte, daha önce kullanılan klasik kanal eğelerinden daha etkili olmasını sağlamaktadır. 

Türkiye’de diş hekimlerinin muayenehanelerinde kanal tedavisi fiyat tarifesi değişse de Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenen fiyatlar bulunmaktadır. Lakin her hekim kendi standartlarına ve uzmanlığına göre belirlenen fiyatların üstünde fiyat talep etme hakkına sahiptir. Çünkü kanal tedavisi her hekim tarafından aynı güvencede yapılmamaktadır. Bazı hekimlerin muayenehaneleri oldukça sağlıklı ve güvenilir olduğundan ve hekim uzun yıllara bağlı bir tecrübeye sahip olduğundan hastalarda da güven oluşturmaktadır.

Kanal Tedavisi Fiyat Tarifesi Yüksekmidir?

Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenen kanal tedavisi fiyat tarifesi bazı vatandaşlar tarafından yüksek görülmektedir. Lakin uygulanan tedavi için hekimler tarafından uygulanan işlemlerde ve yapılan masraflarda bu tarifeye eklenmiş olarak hesaplamalar yapılmaktadır. Başarılı bir kanal tedavisi için uzman bir hekime ve sağlıklı, güvenilir bir muayenehaneye ihtiyacınız olacaktır. Tüm bunlar içinde yüksek özen ve masraf edilmesi gerekir. Bu neden ile tarifede belirlenen fiyatlar her ne kadar yüksek gibi görünseler de verilen hizmetlerin karşılığında gayet normal karşılanmalıdır.

 

Kanal Tedavisi Fiyat Tarifesi Yüksek Gelebilir

Diş hekimleri tarafından uygulanan kanal tedavisi fiyat tarifesi yüksek geldiği zaman çözüm olarak sosyal güvencesi olan vatandaşlar devlet hastanelerine bağlı ağız ve diş sağlığı merkezlerine başvurabilirler. Günümüzde ağız ve diş sağılığı merkezlerinde alternatif birçok hekim tarafından hijyenik hizmetler verilmektedir.

Dr. Ani TUNÇ

Dr. Ani TUNÇ

Dişhekimi

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine 1998 yılında başlayarak 2004 yılında mezun oldu.
Profile Git
WhatsApp
Randevunu Planla
Confident