Porselen Diş Kaplama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Porselen Diş Kaplama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Porselen Diş Kaplama Nedir?

Porselen birden fazla metalin metal olmayan başka elementler ile birleşerek  yüksek ısılarda işlenmesi ve sinterlenmesi sonucu oluşan inorganik bir maddedir.

Eski yunancada keramikos (yanmış madde,yanık) tan türetilen seramik terimi günümüzde bir çok farklı endüstriyel alanda kullanılmaktadır.

Porselen Dişlerin Kullanım Süresi Nedir?

Porselen sözcüğünün Latince istiridye anlamına gelen “Porsella” kelimesinden türetildiği tahmin edilmektedir. Porseleni Avrupa’ya tanıtanlar, başta Marco Polo olmak üzere, çeşitli deniz yollarını keşfeden Portekizli tüccarlar olmuştur

Porselen; tümü killi topraktan yapılmış veya daha açık bir deyimle kil ihtiva eden ham maddelerden üretilmiş ürünlerin oluşturduğu büyük seramik grubunun bir elemanıdır. Porselenler kaolin, kuvars ve feldispat maddelerinden üretilir. Kaolin, porselen hamurunun kolay yoğurulmasını, şekil almasını ve rengini sağlayan hammaddedir. Kuvars ise, iskelet yapıcı hammadde olup, camsı faz oluşumunu sağlayan feldispat içinde önemli bir oranda çözünerek, porselen hamurunun sert, camsı, ısıya ve kimyasal etkilere dayanıklı olmasını sağlar.

Porseleni oluşturan üç ana madde kuartz,kaolin ve feldspardır. Dişhekimliğinde çok yaygın olarak kullanılan porselen diş ve seramik dolgular,kaplamalar yada protezler,ortodontik tellerde ve bağlantı aparatlarında da kullanıma sunulmuştur. İçerdikleri ana maddelerin oranı incelendiğinde diş hekimliği porselen sistemlerinin çoğunluğu feldspar  içerdikleri için feldspatik porselen olarak adlandırılırlar.

Dişhekimliğnde kullanılan porselenlerin pişirilme ısıları yaklaşık olarak 900-1300 C arasındadır.

Porselen Diş Alt Yapı Destek Malzeme Özellikleri

Dental porselenlerin desteklendiği farklı alt yapı yada taşıyıcı sistemler vardır.Porselen diş bu alt yapı destekleri olmadan çok kırılgan ve kullanımı mümkün değildir.Alt yapı destek maddesi olarak;

Porselen Diş Kaplama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mika (Dicor),                                            Işık geçirgenliği yok

Platin foli (sunrise)                                  Işık geçirgenliği yok

Elektroforetik altın (galvano)                    Işık geçirgenliği yok

Kıymetsiz metal alaşımlar (Cr,Co,Ni)       Işık geçirgenliği yok

Kıymetli alaşımlar (Au-Pl)                        Işık geçirgenliği yok

İnfiltre cam seramikler (İnceram)              Işık geçirgenliği var

Cam seramikler (Empress)                       Işık geçirgenliği var

Polikristalin seramikler (Zirkonya,Alumina)     Işık geçirgenliği var

 Bu çalışmalarda metal alt yapı ile kullanılanlar diş hekimliğinde metal-seramik olarak diğerleri ise metalsiz yada tam porselen diş olarak isimlendirilir.Tam seramik çalışmalarda seramik destek alt yapının üzerine porselen çalışılır yada kaplanır.Bir başka anlatımla seramiğin üzerine porselen giydirilir.

Tüm bu işlemler ve farklı alt yapı maddelerinin üretimi yapan dental firmalar farklı isimlendirme çalışmalarına gitmişlerdir. belirli firmalar tarafından üretildikleri için genellikle dişhekimliğinde firmaların ticari ismi ile anılırlar.

Hastaların bu kavram karışıklığından kurtulması için hazırlana bu yazıda bu markalardan ve içeriklerinden bahsetmek faydalı olacaktır.

Cam Seramikler

Cam seramikler ve infiltre cam seramikler

İnceram           VITA

IPS Emax        IVOCLAR

IPS Empress    IVOCLAR

Alumina oksit  PROCERA

Son yıllarda oldukça popular olan ve çok yaygın porselen diş alt yapı maddesi olarak kullanılan zirkonyum oksit ise Zirkonya olarak adlandırılır.Oldukça sert bir alt yapı maddesi olduğu için bilgisayar destekli milleme makinalarında CAD-CAM (Computur aided design-computer aided manufacturing) teknolojisi ile zirkonya blokları şekillendirilerek istenilen porselen dişlerin alt yapıları üretilir.

Maksimum düzeyde hassasiyet ile üretilen bu alt yapı maddeleri ağız içinde şekillendirilmiş olan doğal dişlere en iyi uyumu ve adaptasyonu sağlar. Diş hekimliğinde doku dostu alt yapı maddelerinin tercih edilmesi uzun dönem başarının temel anahtarıdır. 

Alt yapı maddeleri olarak kullanılan metalsiz seramikler yada zirkonyaların ışık geçirgenlikleri yapılan porselen dişlerin daha doğal algılanmasını ve estetik başarının sağlanmasında çok önemlidir.

Porselen Diş Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Son yıllarda geliştirilen porselen laboratuvar cihazlarının yardımı ile seramiklerin alt yapıları baskılanmış porselen diş maddesinden yapılır hale gelmiştir. Empress olarak adlandırılan Şeffaf tasarlanmış olan bu porselenler sağlamlık için metal kullanılmadığından, doğal diş minesi ile birebir aynı ışık geçirgenliğine ve doğallığına kavuşmuştur.

Empress yada zirkonya uygulamalarda tam renk uyumunun sağlanması,daha ince bir görüntü ve üstün naturel görünüm estetik beklentilerin çözümü olmuştur. Empress uygulamaların doku uyumunun çok iyi olması, alerji yapmamaları ve diş eti uyumlarının yüksek olması aranılan özelliklerdir.Unutulmamalıdır ki estetik, diş diş eti uyumunun fonksiyonla birleştirilmesiyle mümkün olacaktır. 

Porselen diş nedir sorusunu porselen diş uygulamasının faydalarını sıralayarak yanıtlamak da mümkün olmaktadır. Bu doğrultuda porselen diş, diş bozukluklarını gideren, estetik bir görünümün sağlanmasını sağlayan, çene kapama ve asimetrik kapanma bozukluklarını gideren bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra porselen diş, diş kaybı yaşanan bölgelerin doldurulmasında da etkili olarak kullanılmaktadır. Porselen diş uygulaması şayet doğru bir ortamda ve doğru kişiler tarafından yapıldıysa oldukça faydalı bir uygulamadır.

Porselen diş yapımı fiyatları çeşitlerine de değişkenlik göstermektedir. Günümüzde yaprak kaplama,     metal kaplama full porselen kaplama ve zirkonyumkaplama olmak üzere 4 çeşit diş kaplama yöntemi bulunmaktadır. Hepsi de porselen diş kaplamanın çeşitleridir ve bu kaplamaların kişiye avantajları olduğu gibi de-avantajları da bulunmaktadır.   Ancak tüm çeşitleri de uygun görülmesi durumunda her yaş gurubu kişiye yapılabilmektedir.  Ancak her dişe ya da tüm diş sorunlarını gidermek için her dişe yapılmamaktadır. Arka ön ve yan dişlerinize göre özel kaplamalar bulunmaktadır.  Çoğunlukla estetik açıdan sorun olan dişlerin düzeltilmesi ve güzel görünmesi için yapılsa da porselen diş kaplama çoğu zaman diş sorunlarının düzeltilmesi için de yapılabilmektedir. Genel amacı diş sorunlarını gidermek ve estetik görünüm açısından daha güzel ve iyi görünmesini sağlamaktır. Eğer sizlerin de diş sorunların yada dişinizle ilgili estetik kaygılarınız varsa,  porselen diş kaplam uygulaması yapan diş merkezimizde, diş kaplamaya dair gerekli bilgileri alabilir, diş ve ağız sağlığı ekibimize gerekli muayeneleri olarak, uygun görülmesi durumunda,  porselen diş kaplama yaptırtabilirsiniz.

Porselen diş yapımı fiyatları, uygulamayı yapacak sağlık merkezine ve uygulamanın sürecine göre değişkenlik göstermektedir.  Sağlık merkezimizi bu konuda sizlere gerekli bilgileri kaplama yapmadan önce ayrıntılı bir şekilde vermektedir. Porselen diş kaplamalar metal kaplama göre daha hoş ve estetik göründüğü için diş kaplama süreçleri 2 ile 3 seans arasında değişmektedir. Üstelik porselen kaplamalar metallere göre daha uzun ömürlü olmaktadır.  Dişin kişinin ağız yapısına uygun olarak yapılması ve dişinhassas ayarlarının yapımı klinik ortamlarda yapıldığından dolayı en önemli süreç laboratuvar ortamı olmakta ve uzun zaman almaktadır Porselen diş yapımı mercek altına alındığınızda,  ne kadar meşakkatli ve özen gerektiren bir uygulama olduğunu görebilirsiniz.

Porselen diş son zamanlarda en çok yapılan diş uygulamaları arasında yer almaktadır. Parlak bir diş yapısı elde etmek ve estetik bir görünüm elde edilmek amacıyla bu uygulama son zamanlarda fazla bir şekilde tercih edilmektedir. Porselen diş nedir sorusu esasında porselenin özelliğiyle doğrudan ilgilidir. Bu doğrultuda porselen diş; pek çok nedenden ötürü tek olarak ya da çene kemiğinin tamamın uygulanan protez uygulamasıdır. Porselen dişler, estetik bozuklukların giderilmesinde, kaybedilen dişlerin yerinin doldurulmasında, çiğneme bozukluklarının giderilmesinde ve asimetrik kapanma bozukluklarının giderilmesi noktasında etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Porselen diş nedir sorusunu porselen diş uygulamasının faydalarını sıralayarak yanıtlamak da mümkün olmaktadır. Bu doğrultuda porselen diş, diş bozukluklarını gideren, estetik bir görünümün sağlanmasını sağlayan, çene kapama ve asimetrik kapanma bozukluklarını gideren bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra porselen diş, diş kaybı yaşanan bölgelerin doldurulmasında da etkili olarak kullanılmaktadır. Porselen diş uygulaması şayet doğru bir ortamda ve doğru kişiler tarafından yapıldıysa oldukça faydalı bir uygulamadır.

Porselen diş nedir sorusu esasında diş kaybından kaynaklanan ya da farklı sorunların ortaya çıkmasından kaynaklanan sorunların giderilmesi noktasında önemli bir işlevi olan bir uygulamadır. Bu uygulamadaki temel amaç, çiğneme bozukluklarının giderilmesi, estetik görünümün sağlanması ve konuşma yeteneğinin geliştirilmesidir.  Bu uygulama 18 yaşından büyük herkese yapılmaktadır. Bu uygulamanın son zamanlarda oldukça yaygınlaştığı da bilinmektedir. Bu durumun oluşmasında porselen uygulamasının fiyatlarının düşmüş olması da etkili olmaktadır. Ayrıca sağlık alanındaki teknolojik yeniliklerin diş sağlığında da olması bu uygulamaya olan talebi arttırmaktadır. Zira bu sayede çok daha nitelikli uygulamalar yapılmaktadır.

Dişlerin daha güzel görünmesi için uygulanmakta olan kaplama çözümleri aynı zamanda estetik çözümlerdir. Bazı durumlarda dişte meydana gelen deformasyonlarda kaplama çözümüne yönelmektedir. Düşme çatlama kırılma yüzeyde meydana gelen çürükler ve çizikler kaplama dediğimiz uygulamalarla giderilebilmektedir. Ancak dişin daha güzel bir görünüme kavuşturulması için de kaplama uygulamalarına müracaat eden birçok hastamız bulunmaktadır. Kaplama uygulandıktan sonra bütün diş uygulamalarında olduğu gibi belli alanlarda ağrı meydana gelebilmektedir. Kaplama diş ağrısı nasıl geçer diye merak eden hastalarımız için birkaç günlük ağrının normal olduğunu belirtmek zorundayız.

Farklı kaplama uygulamaları kurumunuz tarafından yerine getirebilmektedir. Son dönemin en yaygın olan kaplaması Zirkonyum maddesindendir. Porselen uygulama da oldukça talep görmektedir. Aynı zamanda krom nikel gibi metallerden oluşan kaplamalar da kaliteli sonuçlar vermektedir. Ancak kaplama yapılmadan önce lokal anestezi yapıldığından dolayı belli bir süre et bölgesinde ağrı meydana gelebilmektedir. Kaplama diş ağrısı nasıl geçer diye merak edenler eğer lokal anesteziden ağrı kaynaklanıyorsa 24 saat sonra diş etinde rahatlama meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda kullanılacak olan hafif ağrı kesiciler oldukça etkili olmaktadır. Ayrıca diş etine buz uygulaması yapıldığında da ferahlatıcı bir etki ortaya çıkmaktadır.

Eğer kaplama çözümüne başvurmuşsanız ve aradan birkaç ay geçtikten sonra Kaplama diş ağrısı nasıl geçer diye merak ediyorsanız burada durum farklılaşmaktadır. Çünkü kaplama uygulamasından sonra meydana gelen bir kaç günlük ağrı normal kabul edilebilmektedir. Genellikle dişe yapılan müdahalelerde iki veya üç gün süren ağrılar normaldir ve ağrı kesicilerle baskılanabilmektedir. Ancak daha sonra meydana gelmekte olan ağrılarda sorun daha büyük olabilmektedir. Kaplamanın yanlış yapılmasından kaynaklanan problemler olabileceği gibi kaplama altındaki dişte farklı reaksiyonlar da ortaya çıkmış olabilir.

Dr. Ahmet KİĞILI

Dr. Ahmet KİĞILI

Dişhekimi / Prostodonti ve Estetik Diş Hekimliği

1986 yılında başladığı Gazi Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesinden 1992 yılında mezun oldu.
Profile Git

Tedaviler İle İlgili Diğer Makalelerimiz


Kanal Tedavisi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Kanal Tedavisi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Sağlıklı dişin merkezinde sinir ve kan damarlarının geçtiği yumuşak doku yer alır. Bu sinirler diş köklerinden kök uçlarına kadar uzanır, mine ve dentin

Devamını oku
Kanal Tedavisi Hakkında Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Kanal Tedavisi Hakkında Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Son yıllarda kanal tedavisinin toksik olmasından, kansere neden olmasına ve hatta DNA’nın değişmesine kadar bir sürü sonucunun olduğunu iddia eden yazılar

Devamını oku
Siyah Dolgular Değiştirilmeli mi?

Siyah Dolgular Değiştirilmeli mi?

Amalgam dolgular etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış ve 100 yılı aşkın süredir kullanılan dolgulardır. Dayanıklıdırlar, yerleştirmeleri kolaydır ve doğal diş yapısıyla aynı fiziksel özelliklerin çoğuna

Devamını oku
Dolgu Sonrası Geçmeyen Hassasiyet Nedeni Nedir?

Dolgu Sonrası Geçmeyen Hassasiyet Nedeni Nedir?

Yeni yapılan dolgularda dişe yapılan işlem sırasında oluşan sıcaklık ve kullanılan kimyasallar nedeniyle bir süre hassasiyet hissi oluşabilir. Genellikle 2 haftaya yakın bir sürede giderek azalan soğuğa

Devamını oku
WhatsApp
Randevunu Planla
Confident