Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Avantajları


Zirkonyum DişZirkonyum Diş Tedavisi

Dişhekimliği fonksiyon ve sağlamlığın yanında ışık geçirgenliği ile doğal görüntü veren değerli maddelerin kullanımına yönelmiştir.

İsmini Arapça ve Farsçada altın rengi anlamına gelen Zargun kelimesinden alan Zirkonyum oksit Dişhekimliğinde Zirkon olarak yer bulmuştur.Opak ve beyaz bir yapıya sahip olan Zirkon ışık geçirgenliğiyle aranır özellikleri karşılamıştır.

Estetik ve protetik tedavilerde son dönemde geliştirilen Zirkon gibi doku dostu, yüksek dirençli, renk bütünlüğünü tamamlayan, alerjik reaksiyonlara sebep vermeyen, sıcak soğuk hassasiyeti yok eden, doğal bir üründür.

Zirkonyum destekli bu estetik materyaller yaklaşık 20-25 yıl once dişhekimliğinde uygulanmaya başlamış,günümüzde ise yapılan porselen uygulamalarda çok fazla kullanılır hale gelmiştir.

Bilgisayar teknolojisinin diş hekimliğinde Zirkon ile pekiştirilmesi hata payını minimuma indirmektedir. Bu yeni geliştirilmiş full seramik materiyal ile yüksek stabiliteye sahip restorasyonlar yapılabilmektedir.

Günümüzde tarama ve milleme teknolojisi yani CAD-CAM sistemleri dişhekimliğinde oldukça yoğun kullanılmaktadır.Geliştirilen yazılımlar dişinize en uygun yapıdaki zirkon destekli seramik dişi üretebilmektedir.

Zirkonyum Diş Nedir?

Zirkonyum elementi esaslı zircon seramikler klasik metal destekli seramikler kadar dirençli ve kırılmaya karşı dayanıklıdırlar.

Zirkonyum Diş kaplama 

Zirkonyum diş kaplama Zirkonyum dişlerin yüksek teknoloji gereksinimi ve yatırım maliyetlerinin fazla olması nedeni ile fiyatları klasik metal destekli porselen dişlere gore daha fazladır.

Uzun dönem başarısı,estetik beklentileri kaşılaması ve doku dostu özelliklerinden dolayı bu maliyet artışı normal karşılanmalıdır.

Bir ürünün fiyatı belirlenirken maliyet+kar hesabı zircon seramikler içinde belirleyicidir.

Bir çok üründe olduğu gibi zirkonyum esaslı porselen dişlerde de fiyatı belirleyen zirkon seramiğin üretim şekli ve uzmanlaşmış bir ekip tarafından yapılıp yapılmadığıdır.

Bir önceki yazımız olan Hızlıca Diş Beyazlatma Tedavisi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.